Uwaga! Już 16 czerwca nastąpi zmiana adresu siedziby Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Prosimy o kierowanie korespondencji na nowy adres:

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Aleje Jerozolimskie 142A
02-305 Warszawa


Strona, którą oglądasz jest statyczną, archiwalną wersją serwisu. Żadne elementy dynamiczne (np. wyszukiwarki) nie funkcjonują. (Zamknij komunikat)

Finlandia

03.10.2013 14:44

Hej wszystkim!

Od niedawna jestem asystentką w szkole podstawowej w Espoo, w Finlandii.

Dodaj swój komentarz Czytaj dalej
29.11.2011 18:45

Na początku listopada wraz z innymi asystentkami z Espoo zostałyśmy zaproszone do gimnazjum, w którym swój staż odbywa Sara. Spędziłyśmy tam cały dzień, obserwując różne lekcje, poznając zasady panujące w tej szkole, a w czasie ostatniej godziny zaprezentowałyśmy uczniom nasze kraje. Zaczęłyśmy o godzinie 10 od rozmowy z nauczycielami w pokoju nauczycielskim. Okazało się, że pracuje tam także pewien Polak, już od 20 lat mieszkający w Finlandii, przez ostatnią dekadę będący nauczycielem wychowania fizycznego.

Dodaj swój komentarz Czytaj dalej
29.11.2011 18:54

...czyli dobry początek trudnego miesiąca :) listopad jest w Finlandii ciężkim czasem ze względu na brak słońca, sprzyjający popadaniu w depresyjne nastroje. Jednak w tym roku wyjątkowo jesień okazuje się być najcieplejszą od przeszło pół wieku, a do tego w końcu odbyło się długo oczekiwane spotkanie asystentów Comeniusa. Czyli pozytywne nastroje jak dotychczas nie opuszczają :)

Dodaj swój komentarz Czytaj dalej
29.11.2011 18:46

W Espoo, w którym odbywam staż, jest wiele szkół, a więc i asystentów programu Comenius znalazło się kilku :) choć raczej powinnam powiedzieć asystentek. Mogłyśmy się poznać dzięki naszym koordynatorkom, które pozostając w kontakcie, zorganizowały dla nas spotkanie, w czasie którego nie tylko mogłyśmy zawrzeć znajomość, ale i rozpocząć współpracę. W naszej małej grupie są dwie dziewczyny z Turcji, jedna z Francji, jedna ze Szecji i ja.

Dodaj swój komentarz Czytaj dalej
29.11.2011 18:41

19 września rozpoczęłam swój staż w gimnazjum o wdzięcznej nazwie Saarnilaakson koulu, w mieście Espoo na południu Finlandii. Nazwa tej szkoły tłumaczona dosłownie znaczy „szkoła doliny jesionu”, co w moim odczuciu brzmi czarująco :) takie nazwy nie są rzadkością w Finlandii, gdzie wiele nazw nawiązuje do natury. Pozostanę tu do rozpoczęcia przerwy świątecznej, a więc do połowy grudnia. Moim głównym przedmiotem jest język francuski, choć odwiedzam także zajęcia prowadzone przez nauczycieli innych dziedzin, tak że każdego tygodnia mam okazję obserwować coś nowego i niejednokrotnie też niezwykle ciekawego.

Dodaj swój komentarz Czytaj dalej
Subskrybuje zawartość